Antyklerykalizm?

Dużo się ostatnio w naszym kraju mówi o „prześladowaniu” biednego kościoła przez partę, która odniosła spektakularny sukces w niedawnych wyborach. Dla mnie jednak idea świeckiego państwa to żaden antyklerykalizm – to fundament demokracji. Kościół w Polsce zbyt długo rozpychał się łokciami w strefie publicznej. Lament, który się obecnie podnosi, a także pozowanie kościoła, jakoby stał się ofiarą „sodomitów w sejmie” są po prostu żałosne. Dość już hipokryzji. Nareszcie nadszedł czas przemian – zarówno polityczno-społecznych, jak i mentalnych. Być może Polska wreszcie stanie się krajem normalnym.

6 comments on “Antyklerykalizm?
  • Myślę, że ta hipokryzja kryje się w samym sposobie funkcjonowania kościoła, w jego nastawieniu do wiernych. Dobrym przykładem jest chociażby tendencja do gromadzenia niewyobrażalnych wręcz majątków przez Watykan, która czyni z kościoła instytucję wręcz sprzeczną z ideami Chrystusa, który to żył przecież w ubóstwie i do takiej postawy wobec pieniędzy zachęcał apostołów. Kościół jako taki często sam swoją postawą stoi w sprzeczności do nauki chrystusowej.

  • Z mojego własnego podwórka? Proszę bardzo. Kuzynka brała ślub we wrześniu. Proboszcz parafii powiedział jej, że ślub kosztuje 800 zł. Młodzi oboje są studentami, żadne z nich nie miało stałej pracy, dlatego prosili o obniżenie tej kwoty. Argumenty nie przekonały proboszcza i trzeba było zapłacić. Do tego ksiądz zażyczył sobie dodatkowe 100 zł za niezbieranie pieniędzy na tacę, 200 zł dla organisty oraz 150 zł dla kościelnego. Do tego doszły jeszcze zapowiedzi (jakieś 250 zł). Łatwo można wyliczyć, że wszystkie to opłaty nazbierały się w całkiem pokaźną sumkę.
   Jednocześnie Kodeks Prawa Kanonicznego, Ks IV głosi, że (tu dokładny cytat): „szafarz nie może domagać się niczego za udzielanie sakramentów, przy czym potrzebujący nie powinni być pozbawieni pomocy sakramentów z racji ubóstwa.”
   Bardzo proszę o ustosunkowanie się do tej sytuacji.

 1. Można wziąć ślub w parafii Pana Młodego. Albo w jakiejkolwiek innej parafii, jeśli to, tamto czy owamto w rodzimej parafii nie odpowiada. Na tym polega powszechność Kościoła(przynajmniej ja ją tak rozumiem) – w każdej innej świątyni ślub będzie tak samo ważny.

  A że ksiądz proboszcz „wyskoczył” z cennikiem…To przykre i rozumiem rozgoryczenie, jednak czy wszyscy księża w Polsce tacy są? Czy przykład tego jednego księdza ma rzutować na innych? Wg mnie nie, byłoby to niesprawiedliwe dla pozostałych.

 2. Chciałabym, aby kościół prowadził jawną politykę pieniężną i płacił podatki. Poza tym jako podatnik nie zgadzam się aby katecheza była opłacana z budżetu państwa. Powinni ją opłacać rodzice, którzy chcą wychowywać swoje dzieci w duchu chrześcijańskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • RSS
 • Twitter
 • Facebook